FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric tilting skillet braising pans.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend BEMTS-60 electric tilting skillet braising pans
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend BEMTS-60 Tilting Skillet Electric 60 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | BEMTS-60 |
| Manufacturer Part # | BEMTS-60 |
| Base | Cabinet Base |
| Tilt | Power Tilt |
| Height | 77.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 46.5" |
| Weight | 845 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), BEMTS-60, Tilting Skillet, electric, 60 gallon capacity, electric hydraulic lift, spring assisted cover, removable pour strainer, temperature light, tilt switch, high limit thermostat, 304 stainless steel construction, cabinet base, 6" legs with adjustable flanged feet, 1/2 HP, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
