FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend electric tilting skillet braising pans.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend BELM-30_208/60/3 electric tilting skillet braising pans
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend BELM-30_208/60/3 Tilting Skillet Electric 30 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | BELM-30_208/60/3 |
| Manufacturer Part # | BELM-30_208/60/3 |
| Tilt | Manual Tilt |
| Base | Open Frame |
| Height | 40" |
| Width | 36" |
| Depth | 41.63" |
| Weight | 545 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), BELM-30_208/60/3, Tilting Skillet, electric, 30 gallon capacity, manual tilt, spring assisted cover, removable lip strainer, etched interior markings, stainless steel construction, open frame, adjustable flanged feet, 12.0kW, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
