RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend gas convection ovens.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend BGS/12SC_LP gas convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend BGS/12SC_LP 38 Inch Gas Bronze Convection Oven with 5 Racks 54000 BTU
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | BGS/12SC_LP |
| Manufacturer Part # | BGS/12SC_LP |
| Base | Legs |
| Control Type | Solid State Controls |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Deck Qty | 1 Deck |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Type | Standard |
| Size | Full/standard Size |
| Height | 55" |
| Width | 38" |
| Depth | 35.75" |
| Weight | 600 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), BGS/12SC_LP, Bronze Convection Oven, gas, single-deck, standard depth, (5) plated racks, 11-position rack glides, porcelain interior, (2) stainless steel dependent doors with windows, solid state controls, electronic ignition, 60-minute cook timer, 2-speed fan, oven interior light, stainless steel front, top, sides & door, porcelain interior, 26" painted steel triangular legs, 7.9 amps, 120v/60/1-ph, NEMA 5-15P, 1/2 HP, 54,000 BTU, CSA, NSF
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
