RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 4440358 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 4440358 Valve Conversion Kit 1/8 X 3/8 27 Fits Southbend
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 4440358 |
| Manufacturer Part # | 4440358 |
| Height | 4" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4" |
| Weight | 0.46 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 4440358 [ 1/8" Mpt Inlet X 3/8"-27 Out ] [ Rotation Off/on], [stem Position Down] [stem Size .240"] Stem 2-3/16" Long., [ctr Inlet To End Of Stem 2.5" ] [ Angle - 90], [ Comes With Hood Orifice Orifice Holder, 1/8" Fpt X 3-1/8" Black Coupling, 1/8" Fpt X 1/4" Mpt Bushing 2-1/2" Dia. Knob # 22-1312 ], Southbend, Range Series 163 1363 1423.
