FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Somerset tortilla dough presses.
- Authorized Somerset dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Somerset 0790-002 tortilla dough presses
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Somerset 0790-002 Somerset® Automated Tortilla Press Compact Tabletop Design
| Manufacturer | Somerset |
|---|---|
| Model Number | 0790-002 |
| Manufacturer Part # | 0790-002 |
| Operation | Automatic (electric) Operation |
| Height | 25.75" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 35.75" |
| Weight | 200 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| Made in USA | Yes |
| 6-30P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Somerset, 0790-002, Somerset® Automated Tortilla Press, compact tabletop design, presses dough of over 1,000 pcs per hour up to 14" diameter, programmable press timer and ECO mode, dual adjustable heat controls, 0-400˚F temperature range, dual heated platens, stainless steel, 220v/50-60Hz, 21 amps, 4600W, NEMA 6-30P, cETLus, NSF, CE, Made in USA
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
6-30P
This unit is equipped with a NEMA 6-30P plug.
