FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Somat disposer control panels.
- Authorized Somat dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Somat RAC2-10H disposer control panels
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Somat RAC2-10H RAC2 Disposer Control Panel Auto-reversing Magnetic Controls For 10 HP Disposers (440-480v/60/3-ph)
| Manufacturer | Somat |
|---|---|
| Model Number | RAC2-10H |
| Manufacturer Part # | RAC2-10H |
| Voltage | 440-480v |
| Phase | 3 PH |
| Construction | Fiberglass Housing |
| Enclosure Rating | NEMA 4X Enclosure |
| Horsepower | 10 HP |
| Controls | Auto-reversing Magnetic |
| Height | 13.31" |
| Width | 11.31" |
| Depth | 7.5" |
| Weight | 25 lbs |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Somat, RAC2-10H, RAC2 Disposer Control Panel, auto-reversing magnetic controls, for 10 HP disposers (440-480v/60/3-ph), built-in automatic reset overload relays, indicator lights, front-mounted illuminated start/stop pushbuttons, disconnect switch, NEMA 4X watertight fiberglass reinforced polyester enclosure, cULus
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
