Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sirman hand immersion mixers.
- Authorized Sirman dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sirman 66530508K1.1 hand immersion mixers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sirman 66530508K1.1 CICLONE 36 VT Immersion Blender Gear-driven Variable Speed
| Manufacturer | SIRMAN USA |
|---|---|
| Model Number | 66530508K1.1 |
| Manufacturer Part # | 66530508K1.1 |
| Shaft Size | 9" - 10" Shaft |
| Height | 6" |
| Width | 18" |
| Depth | 13" |
| Weight | 9 lbs |
| UPC | 8054144424552 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SIRMAN USA, 66530508K1.1, CICLONE 36 VT Immersion Blender, gear-driven, variable speed, interchangeable shaft 10", ventilated & double insulated motor, safety switch & lock button, drill-like push button with variable speed control, feed tube "bayonet" slot, ABS plastic construction with stainless steel components, 1/2 HP, up to 17000 rpm, 360 watts, 120v/60,2.5 amps, 2 wire SJ 16 AWG plug, ETL, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
