FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Scotsman flake-style ice makers.
- Authorized Scotsman dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Scotsman FS0822WX-1 flake-style ice makers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Scotsman FS0822WX-1 Prodigy Plus® Ice Maker Flake Style Water-cooled
| Manufacturer | Scotsman |
|---|---|
| Model Number | FS0822WX-1 |
| Manufacturer Part # | FS0822WX-1 |
| Cooling | Water-cooled |
| Production per 24 hr | 701 - 800 Lb = 318 - 363 Kg |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Height | 23" |
| Width | 22" |
| Depth | 24" |
| Weight | 175 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| AHRI | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Scotsman, FS0822WX-1, Prodigy Plus® Ice Maker, flake style, water-cooled, self-contained condenser, production capacity up to 775 lb/24 hours at 70°/50° (581 lb AHRI certified at 90°/70°), sealed maintenance-free bearings, AutoAlert™ indicating lights, unit specific QR code, stainless steel evaporator and auger, one-touch cleaning, stainless steel finish, AgION™ antimicrobial protection, R290 refrigerant, 115v/60/1-ph, NSF, cULus, engineered and assembled in USA
Certifications
AHRI
The item has been tested by the Air Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) and has been found to meet or exceed manufacturer claims.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

