RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing wall mounted shelving.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMWS-1830 wall mounted shelving
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMWS-1830 Shelf Wall Mounted 30"W X 18"D
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMWS-1830 |
| Manufacturer Part # | SMWS-1830 |
| Type | 400 Series |
| Depth (front - back) | 18" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 30" |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Weight | 14 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMWS-1830, Shelf, wall mounted, 30"W x 18"D, rolled front edge, 1-1/2"H rear up-turn, includes (2) removable angled wall brackets, 18/400 series stainless steel construction, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
