RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing wall-mounted overshelves with pot racks.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMWP-1584 wall-mounted overshelves with pot racks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMWP-1584 Overshelf With Pot Rack Wall-mounted 84"W X 15"D
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMWP-1584 |
| Manufacturer Part # | SMWP-1584 |
| Depth (front - back) | 15" |
| Bar Design | Single |
| Width (side - side) | 73" - 84" |
| Construction | Stainless Steel |
| Gauge | 18 Gauge |
| Height | 13.75" |
| Width | 84" |
| Depth | 15" |
| Weight | 24 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMWP-1584, Overshelf with Pot Rack, wall-mounted, 84"W x 15"D, rolled rim front edge, 1-1/2"H rear up-turn, center mounting bracket, 18/430 stainless steel construction, includes (9) stainless steel double pot hooks, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
