FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing wire shelving.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMWES14-48GY wire shelving
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMWES14-48GY Shelf (14" X 48") Includes: (4) Sleeve Clips Per Shelf
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMWES14-48GY |
| Manufacturer Part # | SMWES14-48GY |
| Width (side - side) | 48" |
| Depth (front - back) | 14" |
| Finish | Epoxy Coated, Gray |
| Width | 48" |
| Depth | 14" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMWES14-48GY, Shelf (14" X 48"), includes: (4) sleeve clips per Shelf, wire, grey epoxy coated finish, NSF (per pack = 2 each)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.