RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing work tables with prep sinks.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTPS-3060L work tables with prep sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTPS-3060L Work Table With Prep Sink 60"W X 30"D 16/304 Stainless Steel Top With 1-1/2" Rounded Front Edge
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTPS-3060L |
| Manufacturer Part # | SMTPS-3060L |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Table Width (side - side) | 49" - 60" Wide (side - Side) |
| Bowl Size | 16"W X 20" Front-to-back |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Table Depth (front - back) | 30" Deep (front-back) |
| Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Height | 40.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 74 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTPS-3060L, Work Table With Prep Sink, 60"W x 30"D, 16/304 stainless steel top with 1-1/2" rounded front edge, flat edge on both ends, 5"H backsplash, 16" wide x 20" front-to-back x 11" deep sink bowl on left, includes 3-1/2" drain basket, deck mount faucet holes with 4" centers, adjustable 18/400 stainless steel bottom shelf, stainless steel tubular legs, 1"stainless steel adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
