FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing work tables with prep sinks.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTPS-3048R work tables with prep sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTPS-3048R Work Table With Prep Sink 48"W X 30"D 16/304 Stainless Steel Top With 1-1/2" Rounded Front Edge
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTPS-3048R |
| Manufacturer Part # | SMTPS-3048R |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Table Width (side - side) | 37" - 48" Wide (side - Side) |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Table Depth (front - back) | 30" Deep (front-back) |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Bowl Size | 16"W X 20" Front-to-back |
| Height | 40.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 70 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTPS-3048R, Work Table With Prep Sink, 48"W x 30"D, 16/304 stainless steel top with 1-1/2" rounded front edge, flat edge on both ends, 5"H backsplash, 16" wide x 20" front-to-back x 11" deep sink bowl on right, includes 3-1/2" drain basket, deck mount faucet holes with 4" centers, adjustable 18/400 stainless steel bottom shelf, stainless steel tubular legs, 1"stainless steel adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
