FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing stainless steel top work tables 97-108 inch.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTOB-30108S stainless steel top work tables 97-108 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTOB-30108S Work Table 108"W X 30"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTOB-30108S |
| Manufacturer Part # | SMTOB-30108S |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Width (side - side) | 108" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Height | 41" |
| Width | 108" |
| Depth | 30" |
| Weight | 132.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTOB-30108S, Work Table, 108"W x 30"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on front, flat edge on both ends, 5" backsplash, (6) stainless steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable(4) stainless steel bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
