FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing stainless steel top work tables 97-108 inch.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTOB-30108G stainless steel top work tables 97-108 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTOB-30108G LWork Table 108"W X 30"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTOB-30108G |
| Manufacturer Part # | SMTOB-30108G |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Width (side - side) | 108" Wide (side - Side) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Height | 41" |
| Width | 108" |
| Depth | 30" |
| Weight | 132.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTOB-30108G, lWork Table, 108"W x 30"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on front, flat edge on both ends, 5" backsplash, (6) galvanized steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
