FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing stainless steel top work tables 40-48 inch.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTOB-2448S stainless steel top work tables 40-48 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTOB-2448S Work Table 48"W X 24"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTOB-2448S |
| Manufacturer Part # | SMTOB-2448S |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Width (side - side) | 48" Wide (side - Side) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Height | 41" |
| Width | 48" |
| Depth | 24" |
| Weight | 58 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTOB-2448S, Work Table, 48"W x 24"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on front, flat edge on both ends, 5" backsplash, (4) stainless steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable(4) stainless steel bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
