FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing stainless steel top work tables 63-72 inch.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTO-3672G stainless steel top work tables 63-72 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTO-3672G Work Table 72"W X 36"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTO-3672G |
| Manufacturer Part # | SMTO-3672G |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 72" Wide (side - Side) |
| Depth (front - back) | 36" Deep (front - Back) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Height | 36" |
| Width | 72" |
| Depth | 36" |
| Weight | 97 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTO-3672G, Work Table, 72"W x 36"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on both working sides, flat edge on both ends, (4) galvanized steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
