FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Sapphire Manufacturing stainless steel top work tables 97-108 inch.
- Authorized Sapphire Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Sapphire Manufacturing SMTO-24108S stainless steel top work tables 97-108 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Sapphire Manufacturing SMTO-24108S Work Table 108"W X 24"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTO-24108S |
| Manufacturer Part # | SMTO-24108S |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Width (side - side) | 108" Wide (side - Side) |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Height | 36" |
| Width | 108" |
| Depth | 24" |
| Weight | 121.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTO-24108S, Work Table, 108"W x 24"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on both working sides, flat edge on both ends, (4) stainless steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
