FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California full pot floor model gas fryers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RHEF-75-DM2_LP full pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RHEF-75-DM2_LP Fryer Gas Floor Model
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RHEF-75-DM2_LP |
| Manufacturer Part # | RHEF-75-DM2_LP |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Filter | No Filter |
| Controls | Digital Controls |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Type | Restaurant |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Height | 45" |
| Width | 19" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 235 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RHEF-75-DM2_LP, Fryer, gas, floor model, tube-fired, 75-80 lb. capacity, two channel solid state digital control with melt cycle, automatic pilot ignition, (4) in-shot burners, twin baskets, stainless steel frypot, front & sides, 6" casters, 120v/60/1-ph, 2.0 amps, 6' cord with ground plug, 132,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA, ENERGY STAR®
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
