FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California full pot floor model gas fryers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RHEF-60-DM_LP full pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RHEF-60-DM_LP Fryer Gas Floor Model
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RHEF-60-DM_LP |
| Manufacturer Part # | RHEF-60-DM_LP |
| Controls | Digital Controls |
| Basket Lifts | With Basket Lifts |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 45" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 210 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RHEF-60-DM_LP, Fryer, gas, floor model, tube-fired, 60 lb. capacity, digital solid state thermostat, automatic pilot ignition, (3) in-shot burners, three baskets, stainless steel frypot, & cabinet, 6" adjustable legs, 120v/60/1-ph, 2.0 amps, 6' cord with ground plug, 99,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
