FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California full pot floor model gas fryers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RFT-75_NAT full pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RFT-75_NAT (QUICK SHIP) Fryer Gas Floor Model
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RFT-75_NAT |
| Manufacturer Part # | RFT-75_NAT |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Filter | No Filter |
| Type | Restaurant |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Height | 42" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 34.5" |
| Weight | 210 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RFT-75_NAT, (QUICK SHIP) Fryer, gas, floor model, tube-fired, 75 lb. oil capacity full tank, (4) 38,000 BTU burners, thermostatic control, millivolt temp control with 200° - 400° F range, 6" adjustable legs, stainless steel front and sides, 152,000 BTU, CSA Star, CSA Flame, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
