FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California multiple battery gas fryers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RFT-75-2-CM_LP multiple battery gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RFT-75-2-CM_LP Multivat Fryer Battery Gas Floor Model
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RFT-75-2-CM_LP |
| Manufacturer Part # | RFT-75-2-CM_LP |
| Fryer Quantity | (2) Tanks |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| With or without basket lifts | Without Basket(s) |
| Filter | Built-in Filter |
| Controls | Computer Controls |
| Height | 44.5" |
| Width | 39" |
| Depth | 36" |
| Weight | 580 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RFT-75-2-CM_LP, Multivat Fryer Battery, gas, floor model, (2) 75 lb. capacity, built-in filtration, computer control with individual programming capabilities for temperature, twin baskets, stainless steel frypot, front & sides, 6" casters, 115v/50/60/1-ph, 8.0 amps (filter voltage), (2) 152,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
