FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California multiple battery electric fryers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California REF-1417-5-DM2_208/60/3 multiple battery electric fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California REF-1417-5-DM2_208/60/3 High Production Fryer Battery
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | REF-1417-5-DM2_208/60/3 |
| Manufacturer Part # | REF-1417-5-DM2_208/60/3 |
| With or without basket lifts | Without Basket(s) |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Fryer Quantity | (5) Tanks |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Filter | Built-in Filter |
| Height | 46" |
| Width | 77.5" |
| Depth | 34.37" |
| Weight | 1110 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, REF-1417-5-DM2_208/60/3, High Production Fryer Battery, electric, manual tilt-up flat bar electric elements, (5) 45-50 lb. capacity, built-in filtration, two channel solid state digital control with melt cycle, twin baskets, stainless steel frypot, & cabinet, single handle crumb screen, casters, direct connect electrical inlet, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
