FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California electric convection ovens.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RECOD-2_480/60/3 electric convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RECOD-2_480/60/3 (QUICK SHIP) Convection Oven Electric
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RECOD-2_480/60/3 |
| Manufacturer Part # | RECOD-2_480/60/3 |
| Type | Standard |
| kW (per deck) | 6.0 - 10.99 KW |
| Size | Deep/bakery Size |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Deck Qty | 2 Decks |
| Height | 74" |
| Width | 34" |
| Depth | 44.5" |
| Weight | 1020 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RECOD-2_480/60/3, (QUICK SHIP) Convection Oven, electric, double-deck, bakery depth, accommodates full size sheet pans, electric thermostat adjustable from 150-500°F, (5) chrome plated racks standard with (11) positions, porcelain coated interior, dual stainless steel doors with glass viewing window on right, stainless steel front, sides & top, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
