FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California countertop gas griddles.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDTG-48-D_LP countertop gas griddles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDTG-48-D_LP Delux Series Griddle Countertop
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDTG-48-D_LP |
| Manufacturer Part # | RDTG-48-D_LP |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Height | 14" |
| Width | 48" |
| Depth | 38.5" |
| Weight | 600 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDTG-48-D_LP, Delux Series, Griddle, countertop, gas, 48" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel plate, thermostatic controls, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" adjustable legs, 120,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
