FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California countertop gas charbroilers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDRB-48_LP countertop gas charbroilers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDRB-48_LP Delux Series Charbroiler Gas
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDRB-48_LP |
| Manufacturer Part # | RDRB-48_LP |
| Heating Source | Radiant |
| Width (side - side) OA | 43 - 48" |
| Control Type | Manual Controls |
| Height | 14" |
| Width | 48" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 450 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDRB-48_LP, Delux Series, Charbroiler, gas, countertop, 48", radiant type, manual controls with pilot, cast iron grates, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, fully removable firebox, 4" legs, 120,000 BTU, CSA Star, CSA Flame, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
