FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California base gas ranges.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDR-RANGE BASE 24_LP base gas ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDR-RANGE BASE 24_LP Delux Series Restaurant Range Base
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDR-RANGE BASE 24_LP |
| Manufacturer Part # | RDR-RANGE BASE 24_LP |
| Length | 24" |
| Base | (1) Space Saver Oven |
| Height | 54" |
| Width | 24" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 400 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDR-RANGE BASE 24_LP, Delux Series, Restaurant Range Base, gas, 24", (1) space saver oven base, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kick plate, legs, 27,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
