FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California gas restaurant ranges 48 inch.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDR-8SU_LP gas restaurant ranges 48 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDR-8SU_LP Delux Series Restaurant Range Gas
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDR-8SU_LP |
| Manufacturer Part # | RDR-8SU_LP |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Base | (2) Standard / Space Saver Ovens |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Top | (4) Open Burners, (4) Step-up Open Burners |
| Height | 56.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 810 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDR-8SU_LP, Delux Series, Restaurant Range, gas, 48", (4) 30,000 BTU open burners, (4) 30,000 BTU step-up open burners, manual controls, standard oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 294,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
