FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California gas restaurant ranges 36 inch.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDR-36RB-XB_NAT gas restaurant ranges 36 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDR-36RB-XB_NAT Delux Series Restaurant Range Gas
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDR-36RB-XB_NAT |
| Manufacturer Part # | RDR-36RB-XB_NAT |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Vent | Backriser |
| Top | (1) Charbroiler |
| Base | (1) Cabinet |
| Height | 56.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 440 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDR-36RB-XB_NAT, Delux Series, Restaurant Range, gas, 36", charbroiler, radiant heat, manual controls, cast iron grates, open storage base, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, stainless steel front, sides, valve cover, plate ledge, and riser back, legs, 90,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
