FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California countertop gas griddles.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDMG-60_LP countertop gas griddles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDMG-60_LP Delux Series Griddle Countertop
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDMG-60_LP |
| Manufacturer Part # | RDMG-60_LP |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | Manual Controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Height | 14" |
| Width | 60" |
| Depth | 32.5" |
| Weight | 490 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDMG-60_LP, Delux Series, Griddle, countertop, gas, 60" W cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, manual controls, 4" grease trough, stainless steel splashguards, sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" legs, 150,000 BTU, cETLus, NSF, Made in USA
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
