Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California gas countertop hotplates.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDHP-12-2SU_LP gas countertop hotplates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDHP-12-2SU_LP Delux Series Step-up Hotplate Gas
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDHP-12-2SU_LP |
| Manufacturer Part # | RDHP-12-2SU_LP |
| Width (side - side) | 12 - 23" |
| Burner Qty | (1) Open Burner, (1) Step-up Open Burner |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Legs | With Legs |
| Height | 18" |
| Width | 12" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 105 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDHP-12-2SU_LP, Delux Series, Step-up Hotplate, gas, countertop, 12", (1) 30,000 BTU open burner, (1) 30,000 BTU step-up open burner, 12" x 12" cast iron top grates, manual controls, stainless steel front, sides and plate ledge, all welded frame, 4" legs, 60,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
