Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California gas countertop hotplates.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDHP-12-2_LP gas countertop hotplates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDHP-12-2_LP Delux Series Hotplate Gas
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDHP-12-2_LP |
| Manufacturer Part # | RDHP-12-2_LP |
| Burner Qty | 2 Burners |
| Width (side - side) | 12 - 23" |
| Legs | With Legs |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Height | 14" |
| Width | 12" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 95 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDHP-12-2_LP, Delux Series, Hotplate, gas, countertop, 12", (2) 30,000 BTU open burners with 12" x 12" cast iron top grates, manual controls, stainless steel front, sides and plate ledge, all welded frame, 4" legs, 60,000 BTU, NSF, CSA Star, CSA Flame, Made in USA
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
