FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California countertop gas griddles.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RD80-60_LP countertop gas griddles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RD80-60_LP Delux Series Griddle Countertop
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RD80-60_LP |
| Manufacturer Part # | RD80-60_LP |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Plate Thickness | 1" |
| Height | 14" |
| Width | 60" |
| Depth | 33.63" |
| Weight | 652 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RD80-60_LP, Delux Series, Griddle, countertop, gas, 60" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (5) thermostat-controls, stainless steel front, back, sides, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 160,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
