FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California gas cheesemelters.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RCM-36_NAT gas cheesemelters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RCM-36_NAT Cheesemelter Gas 36"
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RCM-36_NAT |
| Manufacturer Part # | RCM-36_NAT |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Mounting | Specify |
| Width (side - side) | 25" - 36" |
| Rack Positions | 2 |
| Heat Type | Infrared |
| Height | 19" |
| Width | 36" |
| Depth | 17.75" |
| Weight | 165 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RCM-36_NAT, Cheesemelter, gas, 36", (1) adjustable infrared burner, manual control with pilot, chrome rack with 2-position rack guides, stainless steel front and sides, 35,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
