Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California full pot countertop gas fryers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RCF-25_NAT full pot countertop gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RCF-25_NAT (QUICK SHIP) Fryer Gas Countertop
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RCF-25_NAT |
| Manufacturer Part # | RCF-25_NAT |
| Fry Pot Construction | Stainless Steel |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Height | 14" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 29.75" |
| Weight | 80 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RCF-25_NAT, (QUICK SHIP) Fryer, Gas, Countertop, tube-fired, 25 lb. oil capacity full tank, (3) 18,000 BTU burners, thermostatic control, milivolt temp control with 200° - 400°F range, 4" adjustable legs, stainless steel front & sides, 54,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

