FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California countertop gas charbroilers.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RCB-60_NAT countertop gas charbroilers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RCB-60_NAT Heavy Duty Charbroiler Gas Countertop
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RCB-60_NAT |
| Manufacturer Part # | RCB-60_NAT |
| Width (side - side) OA | 55 - 60" |
| Control Type | Manual Controls |
| Heating Source | Lava Rocks |
| Height | 11" |
| Width | 60" |
| Depth | 28" |
| Weight | 498 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RCB-60_NAT, Heavy Duty Charbroiler, gas, countertop, 60", lava rock, (5) H-type cast iron burner, manual controls, compact heavy gauge chassis, stainless steel sides & front valve cover, fully welded removeable and replaceable interior fire box, 200,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
