FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California countertop gas griddles.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California GT-48_LP countertop gas griddles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California GT-48_LP Delux Series Griddle Countertop
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | GT-48_LP |
| Manufacturer Part # | GT-48_LP |
| Plate Thickness | 1" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Height | 14" |
| Width | 48" |
| Depth | 28" |
| Weight | 489 lbs |
| CSA | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, GT-48_LP, Delux Series, Griddle, countertop, gas, 48" W x 21-1/2" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (4) thermostat-controls, stainless steel front & sides, all welded frame, 4" chrome adjustable legs, 96,000 BTU, CSA, Made in USA
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
