RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Industries bus box and tubs.
- Authorized Royal Industries dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Industries DIN BTD04 bus box and tubs
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Industries DIN BTD04 Bus Box 2-compartment 21-1/4"L X 17-1/4"W X 7" Deep
| Manufacturer | Royal Industries |
|---|---|
| Model Number | DIN BTD04 |
| Manufacturer Part # | DIN BTD04 |
| Size | 17" X 21" |
| Construction | Polyethylene |
| Type | 2-compartment |
| Color | Brown |
| Depth | 7 Inches |
| Height | 7" |
| Width | 21.25" |
| Depth | 17.25" |
| UPC | 815207015067 |
| NSF | Yes |
| BPA Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Industries, DIN BTD04, Bus Box, 2-compartment, 21-1/4"L x 17-1/4"W x 7" deep, ergonomic handles, reinforced rims, scratch-resistant, high-density polyethylene, brown, NSF 2 (safe for food contact), BPA Free
Certifications
BPA FREE
The item has been evaluated and has been found to be free of bisphenol A.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
