RestaurantSupply.com is your trusted source for Rotisol electric rotisserie ovens.
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol SC16.760TOUCH electric rotisserie ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol SC16.760TOUCH Star-Clean Batch Rotisserie Oven Electric Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | SC16.760TOUCH |
| Manufacturer Part # | SC16.760TOUCH |
| Construction | Stainless Steel |
| Height | 87.88" |
| Width | 43" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 926 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, SC16.760TOUCH, Star-Clean Batch Rotisserie Oven, electric, floor model, 43"W, (16) stainless steel chicken baskets, 64-80 chicken capacity, assisted steam-cleaning program, double-glazed K-glass doors, drip pans with drain plugs, halogen lamps, finish- all stainless steel, 18.8 kW, 208-240v/60/3-ph, 54 amps, cETLus, ETL Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
