FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Rotisol electric rotisserie ovens.
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol MC 8.760 electric rotisserie ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol MC 8.760 Master Clean Rotisserie Oven Electric Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | MC 8.760 |
| Manufacturer Part # | MC 8.760 |
| Construction | Stainless Steel |
| Capacity per Compartment | (42) Chickens Max. |
| Height | 34.88" |
| Width | 73.38" |
| Depth | 42.75" |
| Weight | 496 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, MC 8.760, Master Clean Rotisserie Oven, electric, countertop, 42-1/4"W x 34-7/8"D x 72"H, automatic cleaning, stainless steel base cabinet, includes: (2) front doors, (1) shelf, (8) stainless steel chicken baskets, 32-42 chicken capacity, 99 programmable recipes via 5" touchscreen, alarm and auto hold, 1/4" turn grease drain handle, built in grease receptacle, automatic emptying of waste water via electric valve, black front flat double-glazed K-glass door, integrated drip pan with drain valve, halogen lights, finish- all stainless steel, water connection 1/2", drain connection 2", built in rinse nozzle, optional Brita water conditioner, detergent and descaler management, USB connection for data and program management, 9.5kW, 43.1 amps, 208-240v/60/3-ph, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.

