FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Rosito Bisani espresso cappuccino machines.
- Authorized Rosito Bisani dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rosito Bisani VITTORIO RS TWO GROUP espresso cappuccino machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rosito Bisani VITTORIO RS TWO GROUP CBC Royal Traditional Espresso Machine 2-group
| Manufacturer | Rosito Bisani |
|---|---|
| Model Number | VITTORIO RS TWO GROUP |
| Manufacturer Part # | VITTORIO RS TWO GROUP |
| Group Head(s) | 2 Group |
| Operation | Semi-automatic |
| Height | 22.5" |
| Width | 31" |
| Depth | 24" |
| NSF | Yes |
| ETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rosito Bisani, VITTORIO RS TWO GROUP, CBC Royal Traditional Espresso Machine, 2-group, 1-4 cup simultaneous delivery capacity, art decorative modern design with stainless steel volumetric buttons for programmable espresso dosages, LCD display with variety of programmable parameters, automatic back-flush cleaning program per group, independent continuous button for semi-automatic operation, Large Capacity nickel plated copper boiler for continuous dispensing and strong steam supply for cappuccino and latte. Insulated boiler to cut down on energy consumption, (2) stainless steel swivel anti scald cold touch steam jets, (1) stainless steel hot water jet with hot/cold water economizer, thermal brewing group with dynamic pre-infusion ensures optimal espresso extraction, 19 amps, 4000 watts, 220v/60/1-ph, ETLus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
ETLus
Certified by Intertek with an ETLus mark, this product complies with North American safety standards for electrical products.
