FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
- Authorized Quantum dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Quantum WRS-7-110_BLUE wire shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Quantum WRS-7-110_BLUE Bin Systems Unit Stationary 36"W X 18"D X 74"H
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WRS-7-110_BLUE |
| Manufacturer Part # | WRS-7-110_BLUE |
| Ships | Knocked Down |
| Type | Stationary Unit |
| Depth (front - back) | 18" Deep |
| Finish | Chrome Finish |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Shelves | (7) Shelves |
| Width (side - side) | 36" Wide |
| Height | 74" High |
| Height | 74" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight | 111 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WRS-7-110_BLUE, Bin Systems Unit, stationary, 36"W x 18"D x 74"H, includes: (2) flat wire shelves, (5) slanted wire shelves, (4) posts, & (18) 17-7/8"W x 11-1/8"D x 4"H bins (QSB110) (Available in multiple colors), chrome plated finish, NSF, shipped KD
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.