  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR86-2136GY wire shelving units
Quantum WR86-2136GY 36 Inch Wire Shelving Unit Antimicrobial Gray Finish
Quantum  |  MFG #: WR86-2136GY  |  Item #: 508762
Item: #508762
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR86-2136GY
Manufacturer Part # WR86-2136GY
Finish Epoxy Coated, Gray
Height 86" High
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Type Stationary, Starter Unit
Width (side - side) 36" Wide
Ships Knocked Down
Depth (front - back) 21" Deep
Shelves (4) Shelves
Height 86"
Width 36"
Depth 21"
Weight 64 lbs
UPC 651588102749
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR86-2136GY Features
  • Capacity: Supports 600-800 lbs. depending on shelf distribution
  • Material: Epoxy-coated steel with antimicrobial finish for longevity
  • Ease-of-use: Knockdown assembly for rapid setup and maintenance
  • Application: Suitable for storage rooms, prep areas, and pantry organization
  • Workflow integration: Modular design enhances space utilization in commercial kitchens
Quantum WR86-2136GY Technical Specs
  • Dimensions: 36" W x 21" D x 86" H for optimal vertical storage