  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR86-2124GY wire shelving units
Quantum WR86-2124GY 24 Inch Wire Shelving Starter Kit with Epoxy Finish
Quantum  |  MFG #: WR86-2124GY  |  Item #: 510331
Item: #510331
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR86-2124GY
Manufacturer Part # WR86-2124GY
Shelves (4) Shelves
Width (side - side) 24" Wide
Ships Knocked Down
Depth (front - back) 21" Deep
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Height 86" High
Type Stationary, Starter Unit
Finish Epoxy Coated, Gray
Height 86"
Width 24"
Depth 21"
Weight 52 lbs
UPC 651588102701
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR86-2124GY Features
  • Functionality: Supports 600-800 lb. capacity with adjustable wire shelves
  • Durability: Epoxy-coated antimicrobial finish resists corrosion and staining
  • Ease of Use: Knocked-down shipping with straightforward assembly process
  • Application Fit: Ideal for medium-throughput kitchens and storage areas
  • Workflow Integration: Compatible with standard upright posts for versatile configurations
Quantum WR86-2124GY Technical Specs
  • Capacity: Supports 600 to 800 pounds of stored items
  • Finish & Material: Epoxy-coated steel with antimicrobial protection
  • Dimensions: 24" W x 21" D x 86" H