  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR74-2454SG-5 wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
Quantum WR74-2454SG-5 54 Inch Solid Shelving Unit with 5 Shelves and 4 Posts
Quantum  |  MFG #: WR74-2454SG-5  |  Item #: 509884
Item: #509884
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR74-2454SG-5
Manufacturer Part # WR74-2454SG-5
Width (side - side) 54" Wide
Shelves (5) Shelves
Ships Knocked Down
Height 74" High
Depth (front - back) 24" Deep
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Type Stationary, Starter Unit
Height 74"
Width 54"
Depth 24"
Weight 156 lbs
UPC 651588259498
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR74-2454SG-5 Features
  • Durable galvanized steel shelves resist corrosion and support heavy loads.
  • Chrome posts increase longevity and simplify maintenance.
  • Easy KD shipping and assembly optimize setup times in busy kitchens.
  • Precisely sized for foodservice storage needs with 54" width and 24" depth.