  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR74-2130BK-5 wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
Quantum WR74-2130BK-5 30 Inch Wire Shelving Unit Black Epoxy Antimicrobial Finish
Quantum  |  MFG #: WR74-2130BK-5  |  Item #: 511717
Item: #511717
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR74-2130BK-5
Manufacturer Part # WR74-2130BK-5
Type Stationary, Starter Unit
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Height 74" High
Depth (front - back) 21" Deep
Width (side - side) 30" Wide
Ships Knocked Down
Shelves (5) Shelves
Finish Epoxy Coated, Black
Height 74"
Width 30"
Depth 21"
Weight 61 lbs
UPC 651588114827
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR74-2130BK-5 Features
  • High load capacity: Supports up to 800 lbs evenly distributed
  • Corrosion-resistant finish: Epoxy-coated antimicrobial black surface
  • Easy to assemble: Knock-down design for straightforward setup
  • Sanitary material: Wire shelves suitable for food industry environments
  • Versatile dimensions: Fits tight spaces with precise 30" W x 21" D x 74" H size
Quantum WR74-2130BK-5 Technical Specs
  • Weight: 61 lbs (assembly weight)
  • Dimensions: 30" W x 21" D x 74" H