  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR74-1848BK wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
Quantum WR74-1848BK 48 Inch Wire Shelving Starter Kit Antimicrobial Black Epoxy Finish
Quantum  |  MFG #: WR74-1848BK  |  Item #: 509364
Item: #509364
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR74-1848BK
Manufacturer Part # WR74-1848BK
Depth (front - back) 18" Deep
Shelves (4) Shelves
Finish Epoxy Coated, Black
Ships Knocked Down
Width (side - side) 48" Wide
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Type Stationary, Starter Unit
Height 74" High
Height 74"
Width 48"
Depth 18"
Weight 64 lbs
UPC 651588298930
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR74-1848BK Features
  • High load capacity: Supports up to 800 pounds for heavy storage needs
  • Durable epoxy finish: Black antimicrobial coating resists corrosion and contamination
  • Easy assembly: Knocked-down shipping simplifies setup without tools
  • Versatile configuration: Fits in commercial kitchens, storerooms, and prep zones
  • Optimal dimensions: 48" W x 18" D x 74" H for efficient vertical storage