  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR74-1472WPM-5 wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
Quantum WR74-1472WPM-5 72 Inch Wire Plastic Mat Shelving Unit 5-tier Antimicrobial
Quantum  |  MFG #: WR74-1472WPM-5  |  Item #: 1659010
Item: #1659010
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR74-1472WPM-5
Manufacturer Part # WR74-1472WPM-5
Shelves (5) Shelves
Type Stationary Unit
Depth (front - back) 14" Deep
Height 74" High
Width (side - side) 72" Wide
Ships Knocked Down
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Finish Epoxy Coated, Green
Height 74"
Width 72"
Depth 14"
Weight 106 lbs
UPC 651588329641
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR74-1472WPM-5 Features
  • High load capacity: Supports 600-800 lb. total weight for heavy inventory
  • Antimicrobial epoxy finish: Ensures sanitation and corrosion resistance
  • Easy assembly and disassembly: Features split sleeves and durable wire frames
  • Optimal airflow support: Wire mats facilitate quick cleaning and dry-out
  • Large 72" width for versatile storage: Fits a variety of bulk and boxed items
Quantum WR74-1472WPM-5 Technical Specs
  • Dimensions: 72" W x 14" D x 74" H