Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
- Authorized Quantum dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Quantum WR74-1460P-5 wire shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Quantum WR74-1460P-5 60 Inch Wire Shelving Starter Kit Antimicrobial Epoxy Finish
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WR74-1460P-5 |
| Manufacturer Part # | WR74-1460P-5 |
| Finish | Epoxy Coated, Green |
| Depth (front - back) | 14" Deep |
| Shelves | (5) Shelves |
| Ships | Knocked Down |
| Height | 74" High |
| Type | Stationary, Starter Unit |
| Width (side - side) | 60" Wide |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Height | 74" |
| Width | 60" |
| Depth | 14" |
| Weight | 86 lbs |
| UPC | 651588220276 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WR74-1460P-5, Wire Shelving Starter Kit, 60"W x 14"D x 74"H, 600 - 800 lb. capacity, includes (5) wire shelves & (4) posts, green epoxy antimicrobial finish, NSF, shipped KD
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
