  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR63-3672GY-5 wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
Quantum WR63-3672GY-5 72 Inch Wire Shelving Unit Kit Gray Epoxy Finish
Quantum  |  MFG #: WR63-3672GY-5  |  Item #: 632144
Item: #632144
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR63-3672GY-5
Manufacturer Part # WR63-3672GY-5
Shelves (4) Shelves
Height 63" High
Ships Knocked Down
Width (side - side) 72" Wide
Depth (front - back) 36" Deep
Finish Epoxy Coated, Gray
Type Stationary, Starter Unit
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Height 63"
Width 72"
Depth 36"
Weight 138 lbs
UPC 651588139943
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR63-3672GY-5 Features
  • High load capacity: Supports 600-800 lbs. total evenly distributed
  • Durable steel construction: Epoxy-coated for corrosion resistance
  • Easy assembly and height adjustment: Compatible with modular shelf configurations
  • Food-safe antimicrobial finish: Protects against bacterial build-up during daily use
  • Suitable for high-volume storage: Ideal for back-of-house food and supply organization
Quantum WR63-3672GY-5 Technical Specs
  • Dimensions: 72” W x 36” D x 63” H